Հայաստանի գրքային քարտեզ | հունվար
Եթե հավատանք գրականության Նոբելյան մրցանակակիր Իոսիֆ Բրոդսկուն, թե`` մարդն այն է, ինչ կարդում է, ուրեմն հանրային գրադարանների շատ ընթերցողներ մի քիչ Սևակի հետևորդներ և հոգով պոետներ են եղել հունվարին, քանի որ երեք մարզերի գրադարաններում ամենից շատ հենց Պարույր Սևակի գրքերն են կարդացել:
Այս ամիս, հանրապետության առաջատար հանրային գրադարաններում ընթերցողական պատկերի ավելի քան մեկ տարվա ուսումնասիրության մեջ առաջին անգամ, գրադարանների թոփ տասնյակներում չափածո, պոետական գրքեր են հայտնվել: «Մեղավորը» մեր գրականության հարյուրամյա միշտ երիտասարդ Պարույր Սևակն է: Ընթերցողները գրադարաններում հերթի են կանգնում նրա բանաստեղծությունները և «Անլռելի զանգակատուն» պոեմը, «Մարդը ափի մեջ» և «Եղիցի լույս» գրքերը տուն տանելու համար:
Հայաստանի գրադարանների ամենապահանջարկված գեղարվեստական գրքերի հունվարյան ցուցակներում 89 գիրք կա, որից 28-ը հայ հեղինակների գրքեր են: Հունվարին, դպրոցների և բուհերի ձմեռային արձակուրդով պայմա¬նավորված, որոշակիորեն նվազում է գրադարան հաճախումների թիվը, սակայն գրականության տացքը գրեթե չի պակասել:
Հունվարյան ցուցակում ևս մի հայ գրող կա: Րաֆֆու «Սամվելը» այժմ դպրոցական պարտադիր ընթերցանության ցանկում չէ, բայց շատերն են կարդում, և վեպը լավագույն տասնյակում է: Ժամանակակից գրող, ութ վեպի հեղինակ Աշոտ Աղաբաբյանը աշնան վերջին լույս տեսած իր «Սև հովազ-1» գրքով վստահորեն զբաղեցրել է ամենապահանջարկված գրքերի տասնյակի երկրորդ հորիզոնականը: Ընդ որում, Աշոտ Աղաբաբյանը մեկ տարվա մեջ երկրորդ անգամ դարձել է մայրաքաղաք Երևանի գրադարաններում ամենաշատ կարդացվող հեղինակը:
Վերջին ամիսներին հունական արմատներով ժամանակակից բրիտանացի գրող Ալեքս Մայքլիդիսի վեպերը ամենաընթերցվող գործերից են: Նրա «Լռակյաց հիվանդը», «Կույսերը», ինչպես նաև Խալեդ Հոսեյնիի «Օդապարուկ թռցնողը» և Ֆրանց Կաֆկայի «Կերպարանափոխությունը» եզրափակում են գրադարանների ամենապահանջված գրքերի ցուցակը: Իսկ քարտեզը կազմվում է յուրաքանչյուր մարզի ներկայացրած տասնյակի առաջին հորիզոնականի գրքով, բացառությամբ Երևանի, որը ներկայացնում է մայրաքաղաքի գրադարանների ցանկերում ընդգրկված ամենաընթերցված գիրքը: Ինչպես տեսնում եք, քարտեզով մեկ տիրապետող են Պարույր Սևակի գրքերը:

фев 06, 2024 Новости Книжная карта Армении
Нобелевский лауреат Иосиф Бродский говорил, что человек есть то, что он читает, а значит многие читатели публичных библиотек в январе оказались немного севаковцами и поэтами, потому что в трех марзах больше всего читали Паруйра Севака. В этом месяце впервые за год поэзия попала в десятку самых читаемых книг в публичных библиотеках страны. «Виновником» стал столетний, но вечно молодой Паруйр Севак. Читатели выстраиваются в библиотеки, чтобы забрать домой сборники его стихов, поэмы «Безмолвный колокол», «Человек на ладони» и «Да будет свет».
В январских топах художественной литературы — 89 книг, 28 из которых – книги армянских авторов. В январе из-за зимних каникул в школах и ВУЗах посещение библиотеки несколько снижается, но любовь к книге по-прежнему остается сильной. В январском списке есть еще один армянский писатель. Книгу Раффи «Самвел» в настоящее время не входит в обязательную школьную программу, однако и без этого роман пользуется существенной популярностью и входит в десятку самых популярных книг. Современный писатель, автор восьми романов Ашот Агабабян со своей книгой «Черная пантера-1», вышедшей в конце осени, уверенно занял второе место в топах библиотек. Более того, Ашот Агабабян второй раз за год стал самым читаемым автором в библиотеках Еревана.
«Пять поросят» Агаты Кристи и «Три друга» Эриха Марии Ремарка следуют друг за другом в четверке лучших с почти равными показателями. Королева детектива предстала перед армянскими читателями в нескольких новых переводах, поэтому высокий спрос на чтение ее книг сохранится и в 2024 году. В январский топ попала также книга Агаты Кристи «Убийство в Восточном экспрессе», которая на протяжении нескольких месяцев входила в топ-десять Лорийской областной библиотеки. В последние месяцы в число самых популярных книг входят романы Алекса Михаэлидиса, современного британского писателя с греческими корнями. Его «Безмолвный пациент», «Девы», а также «Бегущий за ветром» Халеда Хоссейни и «Превращение» Франца Кафки замыкают список наиболее востребованных книг.
Согласно же карте и сводной информации по всем областям, кроме Еревана, ветвь первенства в списках, как видите, принадлежит книгам Паруйра Севака.